Blog

Chcete poraziť svoju nerozhodnosť? Objavte pravidlo 10/10/10

nerozhodnost-title-1024x569
Coaching time

Chcete poraziť svoju nerozhodnosť? Objavte pravidlo 10/10/10

Biele tričko, čierne alebo radšej košeľa? Cestovanie, deti alebo kariéra? Tisíce možností a my si musíme vybrať jednu jedinú. Čo ak sme si vybrali nesprávne? Alebo žeby?

Žijeme snáď v najslobodnejšej dobe v histórii ľudstva. A predsa nás prenasleduje úzkosť. Každý deň musíme urobiť stovky malých i veľkých rozhodnutí. Čím viac možností máme v ponuke, tým viac sa trápime nad tým, aby sme sa rozhodli správne – takto popísal epidémiu nerozhodnosti Barry Schwartz vo svojej knihe Paradoxy výberu.

Pritom práve nerozhodnosť je jednou z najčastejších príčin neúspechu. Nekonečné  premýšľanie nad možnosťami nás oberá o drahocenný čas i energiu. Zabíja motiváciu a nakoniec by sme boli najradšej, aby niekto rozhodol za nás a my sme sa zbavili zodpovednosti za prípadné zlyhanie.

Psychológovia hovoria, že nerozhodnosť najčastejšie pramení z nedostatku zodpovednosti prijať následky svojich rozhodnutí, zo strachu urobiť chyby a dopustiť sa zlyhania a z obavy z nedokonalosti v tomto instagramovo dokonalom svete.

Pravidlo 10/10/10

Podobnú dilemu riešila aj Suzy Welchová, ktorej už vlastná nerozhodnosť začala liezť na nervy a tak si vymyslela pravidlo 10/10/10. Ako funguje?

Ak stojíte pred akoukoľvek životnou dilemou, vyberte si jednu z alternatív a spýtajte sa sami seba:

  • Aké dôsledky bude mať toto rozhodnutie o 10 minút? Ako sa cítite, keď si túto situáciu predstavíte?
  • Ak si vyberiete túto možnosť, ako sa budete cítiť o 10 mesiacov?
  • Akú situáciu budete kvôli tomuto rozhodnutiu zažívať o 10 rokov? A ako sa v nej cítite?

Zamyslite sa a odpovede si zapíšte na papier.

Pravidlo 10/10/10 je jednoduché a môžete ho použiť na akúkoľvek situáciu. Od výberu farby trička až po rozhodnutie o novej práci, svadbe či domácom zvieratku. Pomôže vám získať nadhľad, ujasniť si priority. Drobnosti už zrazu nebudú také podstatné a vy nad nimi prestanete premýšľať. Pri zložitých životných situáciách získate nadhľad.Vystúpite z centra problému a uvidíte vec z rôznych uhlov pohľadu.

 

Napíš komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *