Blog

Čo môžeš urobiť dnes neprokrastinuj na zajtra

prokrastinacia-title-1024x569
Osobný rozvoj

Čo môžeš urobiť dnes neprokrastinuj na zajtra

Prokrastinácia je spoločenská epidémia 21. storočia. Niežeby ľudia neboli leniví od nepamäti. O záhaľke a odkladaní povinností hovorili už Seneca či Hesiódos.

 

“Na zajtrajšok nespoliehaj,
na pozajtra neodkladaj;
Lebo človek zameškalý,
stodoly nenaplní,
ani človek odkládavec;”

Hesiódos

 

Ľudstvo sa nezmenilo, no doba áno. 21. storočie nás zasiahlo nevídanou mierou slobody, možností a informácii. Tak sa zrodila prokrastinácia ako ju poznáme dnes. Fenomén odkladania povinností zdanlivo nevyhnutným upratovaním, triedením starého oblečenia a čítaním článkov o osobnom rozvoji…

Namiesto pocitu z dobre vykonanej práce však pociťujeme frustráciu, únavu a stres.

Psychológovia nenechali na seba dlho čakať a na ilustráciu prišli s teóriou jazdca na slonovi.
Naša racionálna časť mozgu – vôľa predstavuje maličkého jazdca na divokom slonovi, ktorý si robí, čo chce. Slon naopak predstavuje naše emócie – nechuť, lenivosť, túžbu po pôžitkoch či strach. Keď sa slon splaší, paralyzuje ho to a je veľmi ťažké ho ukočírovať.

Zjednodušene, chcieť nestačí. Tento článok ani stovky kníh vás nezachránia pred časpožierajúcou prokrastináciou. Vaša túžba niečo zmeniť ani desiatky motivačných kníh vás nezachránia. Jediné, čo funguje, je začať tvrdo makať. Rôzne techniky sú skvelou pomôckou, ako vykročiť, ostatné je na vás.

Spísala som pre vás 2 jednoduché rady, ako začať.

 

prokrastinacia bezec na starte

 

Rada proti prokrastinácii č.1
Nevyplašte slona

Ak postavíte pred slona vysokú prekážku, nepreskočí ju.

Nikdy ste nebehali? Ako sa cíti váš slon, keď vám poviem, že hneď zajtra zabehnete 3 km. Túžite mať vlastný biznis? Čo hovorí váš slon na oslovovanie neznámych ľudí, telefonáty s klientmi, peripetie s úradmi…

Na slona musíte pomaly. Aby ste ho nevyplašili, začnite na najnižšej možnej “bezbolestnej”hranici a zopakujte to 20 – 30x. Až potom začnite zvyšovať nároky.

Ak niečo preruší vašu zabehnutú rutinu – choroba, dovolenka… nesnažte sa pokračovať tam, kde ste prestali. Začnite opäť na svojej minimálnej hranici a po 2-3x opakovaniach ju postupne zvyšujte na obvyklú úroveň.

 

Rada proti prokrastinácii č.2
Nevyčerpajte jazdca a posilňujte ho

 

Posilňovať jazdca znamená posilňovať naše tzv. kognitívne zdroje.

Jazdec potrebuje energiu. Kedy pozeráte najviac vtipných videí? Väčšinou po štvrtej. Zjedli by ste aj koľajnice a vzduch v kancelárii sa dá krájať. Na reštart by stačila 5 minútová prechádzka a niečo malé, ale výživné pod zub.

O prokrastinácii a boji s ňou by sa dali napísať tisíce strán. Ak hľadáte užitočný manuál osobného rozvoja, ktorý vám pomôže žiť váš život naplno a nemrhať časom, odporúčam vám siahnuť po knihe Konec prokrastinace od Petra Ludwiga.

Napíš komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *