Blog

Skoncujte so svojím zlozvykom. Navždy.

zlozvyky-title-1024x569
Osobný rozvoj

Skoncujte so svojím zlozvykom. Navždy.

Zlozvyky. Máme ich všetci a sú na obtiaž. V tom horšom prípade nášmu okoliu, v tom lepšom aj nám. Držia sa nás ako osa slaniny a komplikujú nám život.

Od nevinných barličiek ako obhrýzanie nechtov až po tie vražedné ako notorické ranné meškanie či fajčenie, každý zlozvyk má hlboké korene a vykynožiť ho je zložitejšie ako púpavu.

 

Zlozvyk útočí

 

Zamyslite sa nad tým, čo zlozvyk zapína. Obhrýzate si nechty pred poradou? Vyrabujete zásoby sladkostí kvôli vedúcej, ktorá vás nechutne zmietla pod koberec? Skočíte na jedno – dve – tri… s kamarátmi po zápase?

Pozorujte svoje správanie, aby ste odhalili spúšťače zlých návykov. Napíšte si ich na papier a snažte sa im vyhnúť.

Každý zlý návyk máme z určitého dôvodu. Vypĺňame si ním nejakú potrebu. Možno je to snaha vyrovnať sa so stresom, vyniknúť medzi ľuďmi, zahnať smútok…
Napíšte si všetky potreby, ktoré si kompenzujete prostredníctvom zlozvykov a nájdite nové spôsoby, ako ich naplniť.

 

Nemyslite na slona!

 

Darí sa? Čo sa práve teraz preháňa vašom hlavou? Stavím sa, že… slon. Ak budete neustále myslieť na to, že si nemáte hrýzť palec, zapáliť cigaretu alebo otvoriť čokoládu/neotvoriť Instagram, budete nervózni. Myšlienka na guilty pleasure vám zatemní mozog a vy podľahnete. Pretože, čo zvyknete robiť, keď ste vystresovaný, sklamaný a frustrovaný? Používať svoju (zl)obvyklú barličku.

Ako teda nemyslieť na slona? Musíte ho nahradiť niečím iným.

Vytvorte si nový rituál, ktorý budete aplikovať vždy, keď to na vás opäť príde. Napríklad: Keď na vás doľahne stres, namiesto fajčenia vyskúšajte zamestnať svoje ruky lúskaním obľúbených semienok.

 

Nezúfajte!

 

Všetci raz za čas niečo nedáme. Je to prirodzené. Nenechajte sa tým odradiť. Zhodnoťte, čo sa stalo, prečo sa to stalo a hľadajte cestu, ako tomu nabudúce predísť.
Každá chyba nás vždy niečo naučí.

Napíš komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *