Blog

Rozprávajte sa so sebou pekne. 3 spôsoby ako pestovať vnútorný dialóg

vnutorny-dialog-title
Coaching time / Osobný rozvoj

Rozprávajte sa so sebou pekne. 3 spôsoby ako pestovať vnútorný dialóg

“Sústreď sa! To zvládneš! Hm, čo uvarím dnes na večeru? Preboha. To čo si dnes dala na seba!? Tričko svojej vnučky? V chladničke je mäso, cvikla, zemiaky… Och, ty si neschopná, nedokážeš dokončiť ani blbú tabuľku. Zase nedostaneš prémie. Hlúpa robota…. “

Ak by ste toto počuli rozprávať do vetra človeka na ulici, poviete si, že je blázon. Rozhovory so sebou samým však vedie každý z nás. Vo svojej hlave. Často krát bez toho, aby si to uvedomoval. Neustále.

Vnútorné dialógy vedieme pri jedle, pri práci, pri sledovaní televízie, aj pri rozhovoroch s priateľmi. Konštatujeme, posudzujeme, plánujeme, nadávame… Denne sa nám hlavou preženie 60 000 – 80 000 myšlienok a to už je poriadny hurikán. Nemôžeme sa preto čudovať, že naše myšlienky majú na náš reálny život obrovský vplyv. Podľa známeho psychológa Briana Tracyho dokonca kľúčový.

 

“Kvalitu nášho života určujú vnútorné dialógy” Brian Tracy

Ego dáva svetu filter logiky, našich skúseností či viery a komentuje tak v našich myšlienkach, situácie, ľudí a udalosti. Ovplyvňuje to, akým spôsobom vnímame realitu. Ak je náš vnútorný dialóg negatívny, vidíme celý svet negatívne. Oproti tomu, ak vedieme optimistický, povznášajúci dialóg, vnímame tieto tvrdenia ako pozadie nášho života. Poďme sa rozprávať sami so sebou krajšie.

Ako zvládnuť svoje vnútorné dialógy a nasmerovať ich správnym smerom?

 

1. Nevyhýbajte sa tichu

 

Tiché prostredie umožní skľudniť myseľ. Pokojná myseľ je úrodnou pôdou pre kultiváciu príjemných myšlienok. Spôsobov, ako uniknúť do ticha je množstvo a každému vyhovuje nejaký iný. Môže to byť meditácia, modlitba alebo prechádzka lesom.

 

2. Pestujte vďačnosť

 

Vďačnosť je silný duševný stav, ktorý spôsobuje hmatateľnú transformáciu nášho vnútra. Keď myslíme na veci, za ktoré môžeme byť vďační, automaticky sa posúvame preč od negatívnej mentality.

Každý deň si na papier napíšte vetu “Som veľmi vďačný za _____” a vypíšte všetko, čo vás napadne.

Ak sa zameriate na to, čo je dobré alebo povznášajúce vo vašom živote, automaticky sa zameriate na hľadanie nových zážitkov, za ktoré môžete byť vďační.

 

3. Sila pozitívnej afirmácie

 

Afirmácie sú silné pozitívne tvrdenia, ktoré môžu pomôcť preprogramovať vaše podvedomie a vnútorný dialóg smerom ku konštruktívnejšiemu mentálnemu prostrediu.

Afirmácie nám pomáhajú nahradiť starý, skostnatelý alebo negatívny mentálny komentár novými a inšpiratívnymi nápadmi. Pravidelné vytváranie pozitívnych afirmácii môže pomôcť zamerať interný dialóg na vaše zámery a upriamiť pozornosť na to, čo chcete, a nie na to, čo nemáte.

Napíš komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *